V kategorie světlá speciální piva, kde bylo přihlášeno 11 vzorků piv, nebyla třetí cena udělena. Na druhém místě se umístilo Postřižinské pivo – Bogan, světlý speciál z produkce Pivovaru Nymburk, s.r.o., dále Primátor Exkluziv 16 % z pivovaru Primátor a.s. a Rychtář speciál, jehož výrobcem je Pivovar Rychtář a.s. Vítězem kategorie se stalo pivo Sváteční speciál - Postřižinské pivo rovněž z Pivovaru Nymburk s.r.o., které tak obhájilo loňské prvenství
V kategorii polotmavé a tmavé pivní speciály bylo přihlášeno 10 piv. Na třetím místě skončilo pivo Svijanská kněžna z produkce Pivovaru Svijany, a.s.Pardubický Porter, jehož výrobcem je Pardubický pivovar a.s. se umístilo na druhém stejně jako pivo Skalák 13% z Pivovaru Rohozec a.s. a dále Rebel VÝROČNÍ SPECIÁL uvařený v Měšťanském pivovaru Havlíčkův Brod, a.s. Zvítězilo pivo Herold Czech Black Lager vyrobené v Pivovaru Herold Březnice, a.s..
V nejpočetněji obeslané kategorii neobvyklých piv, kterých bylo přihlášeno rekordních 14 značek, získala dělenou třetí cenu piva Rebel višeň z Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod, a.s. a Bohemian Ale z produkce Rodinného pivovaru Bernard. O druhá místo se podělila piva Rebel IPA z Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod, a.s., dále Bernard švestka nealko z produkce Rodinného pivovaru Bernard, a.s., Primátor Stout z produkce pivovaru Primátor, a.s. a CELIA DARK - tmavý bezlepkový speciál, jehož výrobcem je Žatecký pivovar, spol. s r. o. Vítězné pivo Primátor English Pale Ale bylo uvařeno v pivovaru Primátor a.s.
Cenu předsedy degustační komise za nejvíce nominací obdržel z rukou Mgr. Františka Frantíka z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a.s., který byl i hlavním organizátorem soutěže představitel Žatecký pivovar, spol. s r. o. za pivo CELIA DARK - tmavý bezlepkový speciál.
„Jako pozitivní vnímáme i to, že velké tradičně oceňovaných piv jsme letos zaznamenali zvýšený počet novinek, což potvrzuje snahu pivovarů inovovat svou nabídku piv,“ uvedl Mgr. František Frantík z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, a.s. a hlavní organizátor soutěže. Velmi zajímavé bylo, že hodnocení odborné veřejnosti i laiků se v letošním roce v mnohém shodovala ,“ dodal František Frantík.
Tradičně dvacetičlenná hodnotitelská komise, rozdělená na dvě subkomise, degustovala přihlášená piva První, dvanáctičlenný panel expertů, tj. grémium bylo složené z členů degustační komise VÚPS doplněné o nezávislé odborníky z dalších odborných institucí jako např. z VŠCHT Praha a Zemědělské univerzity v Praze. Druhý, osmičlenný panel reprezentantů, byl sestaven z významných osobností, které pivo a pivovarskou problematiku dobře znají, ale nezabývají se jeho hodnocením profesionálně .
„Trvající zájem o naši soutěž potvrdil, že pivovary hledají možnost srovnání s konkurencí u piv, jež jsou stále populárnější a nacházejí si nové zákazníky,“ uvedl Ing. Josef Vacl, CSc. ze společnosti PORT spol. s r. o. „Taková degustační soutěž s odbornou porotou i informovanými laiky nesporně nabízí zajímavé poznatky a signály ovlivňující další směry produkce piv,“ doplnil Josef Vacl.
Ocenění byla předána představitelům vítězných pivovarů na slavnostním zahajovacím večeru gastronomického festivalu Znojemský hrozen 2014 ve Znojmě 16. října 2014.