„Změny v našem pivovarnictví, především úspory energie a mnohem šetrnější přístup k životnímu prostředí, nebyly způsobeny ani tak politickými změnami, ale především ekonomickým tlakem,“ uvedl Ing. František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. „Na druhé straně však s možností volně cestovat po roce 1990 získali mnozí pivovarští odborníci příležitost seznámit se s technickými novinkami i novými technologiemi. A v pivovarech si zkrátka spočítali, že chovat se ekologicky se vyplatí. Navíc začalo platit pravidlo: Chovám se ekologicky, chovám se eticky,“ doplnil František Šámal.
Další oblastí snižování nákladů je šetření s vodou. Po instalování špičkových technologií poklesla spotřeba vody na výrobu 1 hl piva za posledních dvacet let z průměrných 10 a více hl na dnešních 5 hl a hledají se cesty dalších úspor. Také se výrazně zlepšila čistota odpadních vod. Zatímco dříve pivovary ve své většině čističky odpadních vod neměly, dnes je všechny buď mají, nebo využívají čističky smluvních partnerů. Právě čističky odpadních vod se staly nezanedbatelným zdrojem úspor pro mnoho velkých a malých pivovarů díky využití bioplynu k výrobě energie a topení. Bioplyn vznikající jako odpad v procesu výroby piva se stal cennou surovinou. Některé pivovary z 60 i více procent kryjí svou spotřebu takto vyrobenou elektrickou energií, kterou by jinak musely nikoli levně nakupovat. Navíc se dříve často zanedbané pivovarské rybníky staly po rozsáhlé revitalizaci vhodným prostředím pro vytvoření biotopu s chráněnými vodními živočichy.
Další významnou oblastí ekologických aktivit pivovarů je nové a efektivní využití dříve odpadního a ekologicky nepříznivého oxidu uhličitého (CO2). Tento plyn dříve unikal do ovzduší a významně se podílel na vzniku skleníkového efektu, pivovary také kapalný CO2 nakupovaly k dosycování piva. Dnes po zavedení cylindro-konických tanků se prakticky veškerý plyn po vyčištění komprimuje a opětovně se používá při výrobě piva.
Ukázkou toho, jak se změnil dřívější odpad – a také svízel pro řadu pivovarů, je zpracování mláta a pivovarských kvasnic. Díky vzniku a následnému využívání nových technologií bylo dosaženo toho, že se z nich stalo po zpracování vyhledávané hodnotné krmivo podporující nejen zdraví zvířat, ale i tvorbu mléka. Tento dřívější „odpad“ je dnes součástí krmných směsí pro vysokoprodukční zvířata i mláďata.
Mezi domácími pivovary se již také objevil první, který se stal držitelem vysoce prestižního certifikátu ochrany životního prostředí díky zavedení a uplatňování účinného systému environmentálního managementu, který aktivně minimalizuje dopady svých činností, produktů a služeb na životní prostředí. Lze očekávat, že další pivovary jej budou následovat.