Vědecká konference se koná jednou za dva roky je příležitostí, na níž se setkávají pivovarští, sladařští i chmelařští odborníci z celé republiky a Slovenska. Na letošním kongresu bylo předneseno 41 přednášek a prezentováno 12 plakátových sdělení – posterů o nejnovějších poznatcích a výsledcích výzkumu o českém pivu a sladu. Letošní konference byla rovněž ve znamení oslav 120 let existence Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského, který vznikl 1. října 1887.
„České pivo není zdaleka jen pojem vyjadřující historickou tradici. Je to typ piva, které je v mnoha aspektech chuťových i chemických odlišné od běžně vyráběných ležáků ve světě v tom nejlepším smyslu slova,“ uvedl RNDr. Karel Kosař, CSc., ředitel Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze. „S tím bezprostředně souvisejí otázky spojené se surovinami pro český typ piva, neboť jsou použitelné pouze a právě jen některé odrůdy pivovarského ječmene, odlišné kmeny kvasinek, a neodmyslitelnou součástí, toho, co české pivo činí jedinečným je i světově proslulý chmel české provenience.,“ dodal Karel Kosař.
Myšlenka uspořádat odborný kongres s pivovarsko-sladařskou tématikou se ve VÚPS zrodila na počátku šedesátých let. První konference se uskutečnila v roce 1963 a postupně se Pivovarsko-sladařské dny staly nejvýznamnější oborovou konferencí, která se pravidelně koná každé dva roky. V posledních letech akci pořádají každý lichý rok Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, a. s., Ústav kvasné chemie a bioinženýrství VŠCHT Praha a vybraný pivovar. Dvoudenní vědecká konference je nejen přehlídkou nejnovějších poznatků, ale i společenským setkáním řady pracovníků z pivovarství a sladařství a také oborů, které se problematikou piva zabývají.
Tiskové zprávy
Pivovarsko sladařské dny pomáhají zachovat charakter českého piva
Praha 2. listopadu 2007 – Ve dnech 1. a 2. listopadu 2007 na 22. Pivovarsko sladařských dnech jednalo v Praze téměř 300 vědeckých a výzkumných pracovníků z Výzkumného ústavu pivovarské a sladařského, a.s., spolupořadatelské Vysoké školy chemicko-technologické Praha i dalších škol, pivovarů a sladoven a ze společností, které působí v oblasti pivovarského průmyslu. Ústředním tématem nejvýznamnějšího národního odborného kongresu byla problematika piva českého typu. Účastníci konference v osmi sekcích jednali o fenoménu českého piva, analytice piva, nejnovějších pivovarských technologiích, o surovinách potřebných k výrobě piva, problematice mikrobiologických procesů a dalších oblastech pivovarství a sladařství a již podruhé také o marketingu našeho piva. Záštitu nad akcí převzal Mgr. Petr Gandalovič, ministr zemědělství ČR.