Příkladem takového přístupu je firma Laufen, která na trhu nabízí nový druh povrchové úpravy materiálů Wondergliss® a španělská společnost Roca úpravu MaxiClean®. Oba povrchy mají společné to, že po glazování a výpalu keramického materiálu, tzv. keramického střepu, se na povrch
Kapky vody na povrchu neulpívají a snadno stečou výrobku nanese vrstva hmoty, která nemění strukturu povrchu vany, umývadla a jiné sanitární keramiky, ale rovnoměrně jej pokryje. Tím vzniká vodu odpuzující neboli hydrofobní vrstva, která tvaruje kapky vody do kuliček, jež snadno, bez ulpívání, odtečou z povrchu. Povrchová úprava tak zabraňuje usazování vodního kamene, solí a nežádoucích nečistot a snižuje náročnost údržby. Právě tento proces umožňují nanočástice, které dodávají povrchu výrobku pevnost a odolnost a zároveň výrazně omezují ulpívání vody a nečistot.
„Člověk dnešních dnů má méně času, a zůstane-li mu nějaký, chce jej věnovat rodině a svým zálibám, nechce jej trávit péčí o hygienu a čistotu. Přitom, paradoxně, na obou velmi nebo spíše stále více lpí,“ uvedla Alena Machátová, produktový manažer společnosti Laufen CZ. „A právě nové technologie nám mohou velmi rychle přinést dvojí užitek, a to v podobě úspory času a nesrovnatelně nižší spotřeby vody, která je oprávněným ekologickým požadavkem současnosti,“ dodává Alena Machátová.
Společnost Roca, reprezentovaná na českém trhu značkami Jika, Laufen a Roca, je největším výrobcem sanitární keramiky na světě. V České republice je společnost zastoupena výrobními závody v Bechyni a ve Znojmě. Portfolio produktů zahrnuje sanitární keramiku, nábytek do koupelen, vany, sprchové kouty, vodovodní baterie a hydromasáže. Za dobu své existence se Roca a její výrobky staly pojmem v oblasti koupelnového designu díky kvalitě zpracování, modernizaci výrobků a v neposlední řadě i díky péči o zákazníka.
Tiskové zprávy
Nanotechnologie si hledá cestu do našich koupelen
Praha 19. února 2007 – Nanotechnologie, obor zabývající se tvorbou a využíváním technologií v měřítku nanometrů (což jsou přibližně rozměry odpovídající tisícině tloušťky lidského vlasu), nachází stále větší uplatnění při výrobě sanitární keramiky, jako jsou umývadla, vany, záchody a další zařízení koupelen. Ukazuje se, že člověk počátku jedenadvacátého století je na jedné straně posedlý hygienou a čistotou vůbec, ale na druhé straně nemá čas na její udržování, mnohdy ani vůli. Proto se hledaly a hledají materiály, které usnadní údržbu hygienických zařízení, a přitom budou odpovídat stále přísnějším hygienickým požadavkům a normám.